http://www.vanekstra.pl/news/237/18/Grupa-Renault-i-Brilliance-China-Automotive-ze-wspolnym-samochodem-dostawczym

Nowości

Grupa Renault i Brilliance China Automotive ze wspólnym samochodem dostawczym

24-07-2017
Grupa Renault i Brilliance China Automotive Holdings Limited (CBA) ogłosiły podpisanie ramowej umowy współpracy, która określa podstawowe zasady utworzenia i działalności spółki joint venture na potrzeby produkcji i sprzedaży lekkich samochodów dostawczych na rynku chińskim.

CBA przejmie 100% udziałów w spółce Shenyang Brilliance JinBei Automobile Co. Ltd. (SBJ), lidera na chińskim rynku lekkich pojazdów dostawczych. Następnie Grupa Renault kupi od CBA 49% udziałów w SBJ. Ten zabieg ułatwi utworzenie joint venture. Nowa zrestrukturyzowana spółka będzie własnością CBA (51%) i Grupy Renault (49%).

„Grupa Renault, która jest wiodącym koncernem w branży motoryzacyjnej, wchodzi na rynek chiński, który jest obiecujący i ma niezmiernie wysoki potencjał. W Chinach sprzedaje się ponad 3 mln pojazdów rocznie. Dzięki połączeniu sił z CBA, Grupa Renault może aspirować do wiodącej roli na chińskim rynku lekkich pojazdów dostawczych. Do współpracy wnosimy nasze doświadczenie w obszarze zarządzania oraz know-how na temat produktów i technologii” – powiedział Carlos Ghosn, prezes Grupy Renault.

„Brilliance dzięki marce JinBei jest od lat czołowym graczem na chińskim rynku lekkich samochodów dostawczych. Brilliance podjął decyzję o zaangażowaniu się we wspólne przedsięwzięcie z Grupą Renault, wnosząc do nowej spółki joint venture zakłady produkcyjne, zasoby inżynieryjne i sieć punktów sprzedaży. Dzięki zdecydowanemu wsparciu ze strony instytucji rządowych możemy liczyć na rozpoczęcie działalności w najbliższej przyszłości, ku zadowoleniu chińskich klientów i akcjonariuszy” – powiedział Qi Yumin, prezes zarządu Huachen, głównego akcjonariusza CBA.

Niezależnie od produkcji samochodów marki JinBei, spółka zajmie się projektowaniem, produkcją i sprzedażą nowych pojazdów i usług pod markami JinBei i Renault.

Zgodnie z przepisami prawa chińskiego i hongkońskiego transakcja wymaga uzyskania zezwoleń i zatwierdzenia przez akcjonariuszy CBA. Grupa CBA specjalizuje się w produkcji i sprzedaży minibusów i części dla przemysłu motoryzacyjnego za pośrednictwem spółek-córek, w tym SBJ na terenie ChRL. W 2016 r. SBJ sprzedała na chińskim rynku 62,7 tys. minibusów i pojazdów różnego przeznaczenia. W 1990 r. SBJ rozpoczęła produkcję i dystrybucję minibusów JinBei. Wielkość dotychczasowej sprzedaży tych samochodów ogółem przekracza 1,3 mln. CBA ma pakiet 50% udziałów kapitałowych w najważniejszej dla spółki BMW Brilliance Automotive Ltd., produkującej i sprzedającej samochody BMW na rynek chiński.

JinBei to nazwa świetnie znana na chińskim rynku. W 2016 r. sprzedano ponad 268 tys. pojazdów tej marki.

Wydawnictwo: AUTO Technika Motoryzacyjna
Odwiedź także: TRANSPORT Technika Motoryzacyjna